erkel LE – Shiitake Mantarı

Lentinus edodes , Shiitake mantarının şapkası genellikle koyu kahverengindedir fakat yetiştirme şartlarına bağlı olarak değişebilir.

Besin olarak çok önemli olması ve değişik aroması (sarımsaksı) nedeni ile tercih edilmesinin yanında, tıbbi mantarlar içinde de önemli bir yere sahiptir.

Shiitake mantarı hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilir.

Şapkası yuvarlaktır, olgunlaştıkça düzleşir.

Kayın mantarlarında olduğu gibi toplu halde değil, tek tek şapka vermektedir.

Kuluçka döneminde kompost sıcaklığı 30 ºC olmalı fakat bunun üstüne çıkmasına müsaade edilmemelidir.

Yetiştirme sıcaklığı 18-20 ºC arasında olmalıdır.

Flaş aralığı soğuk havalarda, ısının düşük olması nedeniyle uzar.

Misel gelişimi tamamlandıktan sonra kompost üzerindeki plastik torba dikkatlice kesilerek çıkarıldıktan sonra şapka büyümeye başlar. Kompostların kurumamasına azami özen gösterilmelidir.

Taze olarak pazarlanması faydalıdır çünkü kalitesi bozulmadan uzun süre dayanır.

Kompost ağırlığının % 6-7 ‘si kadar misel kullanılması tavsiye edilir.

MİSEL:

erkel LE –Shiitake Mantarı misellerimiz (2x 9 kg özel filtreli torba) 18 kg koliler halinde satışa sunulmaktadır. Kütükte yetiştiricilik için Dübel misel üretimimiz de bulunmaktadır; dübel misellerimiz 500 adet içeren torbalar halinde satışa sunulmaktadır.

erkel LE misellerimiz sipariş üzerine hazırlanmaktadır.

KOMPOST:

erkel LE-Shiitake mantarı kompostlarımız sterilize edilmiş 2 kg lık Polipropilen torbalar halinde, KULUÇKA DÖNEMİNİ TAMAMLAMIŞ (sarmış) olarak satılmaktadır. Siparişinizi kesinleştirmenizden sonra hazırlanır ve 25-30 gün sonra teslim edilir.

Shiitake mantarı yetiştiriciliği ile ilgili tesis planlaması, tesis kurulumu, makina ve ekipman temini konusunda detaylı bilgi ; misel ve kompost ihtiyaçlarınız için bize ulaşın…

Mantar Yetiştiriciliği Hakkında Her Türlü Konuda Bize Ulaşın: