erkel MC ve ME – Kuzu Göbeği Mantarı

Morchella conica, MC, Kuzu Göbeği mantarının konik şapkalı cinsidir. Morchella esculenta, ME, Kuzu Göbeği mantarının yuvarlak şapkalı cinsidir.

Morel mantarı olarak da bilinen Kuzu Göbeği mantarı doğadan yaygın olarak toplanan ve yurtdışına kurutulmuş veya dondurulmuş olarak ihraç edilen bir mantar türüdür.Konik ve yuvarlak olmak üzere iki çeşidi vardır. Kuzu göbeği mantarı çok kıymetli ve pazar payı yüksek bir mantar olmasına karşın doğada bulunabilirliği azdır ve ihracat süresi doğada bulunabildiği süre ile kısıtlıdır. Ayrıca son yıllarda yapılan yanlış ve aşırı toplanma sonucu doğadaki populasyonu da giderek azalmaktadır.

Kuzu göbeği mantarının kültür mantarı olarak yetiştirilmesi ile yıl boyunca bulunabilirliliği ve satışı mümkün hale gelecektir.

ÖNEMLİ NOT: Kuzu göbeği mantarının yetiştiriciliği Türkiye’de ne yazık ki tam olarak yapılamamaktadır, yani diğer kültür mantarları gibi yetiştirme koşulları net olarak belirlenmiş değildir ;ticari boyutta düzenli yetiştiricilik sağlanamamıştır. Yurtdışında patentli olarak üretimi yapılmaktadır. Erkel Gıda olarak araştırmalarımız devam ediyor , ayrıca üniversitelerimizde de çalışmalar var ancak şu aşamada kültür mantarı olarak yetiştiriciliği ile ilgili net ve sonuca ulaşılabilir bilgi vermek mümkün değildir.

Doğadan toplandığı alanlara miseli ekilerek bir sonraki toplama döneminde daha fazla mantar alınması mümkün olduğu için genellikle bu alanlara ekim yapılarak populasyon artırılmaktadır.

Kuzu göbeği mantarı Misel üretimimiz vardır; miseller doğaya ekmek üzere veya araştırma ve denemeler için alınmaktadır. Kuzu göbeği mantarı misellerimiz (2x 9 kg özel filtreli torba) 18 kg koliler halinde satışa sunulmaktadır.

erkel MC ve ME misellerimiz sipariş üzerine hazırlanmaktadır.

Kuzu Göbeği mantarı ile ilgili olarak kompost satışımız bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi ve misel ihtiyaçlarınız için bize ulaşın…

Mantar Yetiştiriciliği Hakkında Her Türlü Konuda Bize Ulaşın: