erkel PE – Kral İstiridye Mantarı

Kral istiridyeKral İstiridye- Ferulae


Pleurotus eryngii, Eryngium Kayın mantarı,Eringi veya Kral İstiridye mantarı olarak da bilinir.

İki çeşidi vardır- Kral istiridye, sapı beyaz, kalın ve uzun, şapkası küçüktür ; Kral İstiridye - Ferulae cinsinde ise şapka daha büyük ve etli, sapı Kral istiridyeye göre daha incedir.

Rengi açık kestaneden koyu kahveye kadar değişir. Şapkası 5-15 cm çapında ve etlidir. Sapı beyaz olup diğer pleurotus çeşitlerine göre daha kalındır ve özel tüketime uygundur.

erkel PE ile iyi sonuç alabilmek için kompostu sterilizasyon yapılmalı veya pastörize süresi uzun olmalıdır.

Misel gelişimi yavaştır, gelişim 3-4 hafta sürer.

Kompost ağırlığının %3- %5 ‘i oranında misel kullanılmalıdır. Az misel kullanma miselin sarmasını geciktireceğinden ve diğer hastalıklar gelişeceğinden dolayı risk taşır.

İdeal olarak 18-20 ºC sıcaklıkta yetiştirilir, fakat 15-25 ºC sıcaklıklarda yetiştirilebilir.

Verimi diğer Kayın mantarı türlerine göre düşüktür; birinci flaşta % 6 verim alınabilir.

MİSEL:

erkel PE –Kral İstiridye ve Kral İstiridye-Ferulae Mantarı misellerimiz (2x 9 kg özel filtreli torba) 18 kg koliler halinde satışa sunulmaktadır. Kütükte yetiştiricilik için Dübel misel üretimimiz de bulunmaktadır; dübel misellerimiz 500 adet içeren torbalar halinde satışa sunulmaktadır.

erkel PE misellerimiz sipariş üzerine hazırlanmaktadır.

KOMPOST:

erkel PE-Kral İstiridye mantarı kompostlarımız sterilize edilmiş 2 kg lık Polipropilen torbalar halinde; erkel PE-Ferulae mantarı kompostlarımız 2 kg lık Polipropilen torbalar veya 10 kg pastorize edilmiş torbalar halinde KULUÇKA DÖNEMİNİ TAMAMLAMIŞ (sarmış) olarak satılmaktadır. Siparişinizi kesinleştirmenizden sonra hazırlanır ve 25-30 gün sonra teslim edilir.

Kral İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili tesis planlaması, tesis kurulumu, makina ve ekipman temini konusunda detaylı bilgi ; misel ve kompost ihtiyaçlarınız için bize ulaşın…

Mantar Yetiştiriciliği Hakkında Her Türlü Konuda Bize Ulaşın: