Kültür mantarları konusunda 30 yıllık tecrübesiyle

ERKEL Gıda

25 yılı aşkın süredir mantar üreticileriyle işbirliği içinde çalışan Kimya Mühendisi Nevzat Erkel ve Kimya Mühendisi Refiye Erkel, her çeşit kültür mantarı üreticiliği ile ilgili bilgi ve tecrübelerini ERKEL Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti. bünyesinde üreticiler ile paylaşmaya devam etmektedir.

Türkiye’de ilk özel kültür mantarı misel üretim laboratuarı, teknik kadromuzda yer alan Kimya Mühendisi Nevzat ERKEL tarafından 1984 yılında kurulmuş olup yeni yapılanma ile Erkel Gıda Ltd.Şti kuruluncaya kadar Ermisel olarak faaliyetine devam etmiştir. Faaliyette bulunduğu süre içerisinde verdiği teknik destek ile Türkiye’de beyaz kültür mantarı üretici sayısının artmasında ve mantarcılığın gelişmesinde etkili olmuştur. Farklı misel çeşitlerini üretim gamına dahil ederek, beyaz kültür mantarı dışında diğer egzotik çeşitlerin üretilmesini de teşvik etmiştir.

Erkel Gıda, üretimin her aşamasında itina ile yapılan gözlem ve testler ile daha sonra devam eden ürün takipleri sayesinde, beyaz şapkalı mantar çeşitlerinin yanı sıra Kestane Mantarı ve egzotik mantar çeşitlerinin; kaliteli, verimli, ekonomik ve güvenilir misellerinin üretimini gerçekleştirerek Türkiye’nin her köşesindeki üreticilere kargo ile ulaştırmaktadır. Egzotik çeşitlerin Türkiye’de tanınmasına ve yaygınlaştırılmasına özel önem veren Erkel Gıda, bu çeşitleri hoby veya ticari amaçlı yetiştirmeyi düşünenlere hazır üretim kitleri satışı yapmakta, bu mantarların yetiştirilmesi ile ilgili her türlü teknik danışmanlığı sağlamaktadır.

İzmir – Menemen’de bulunan mantar miseli ve egzotik mantar kompost üretim  entegre tesisimizde misel ve kompost üretimi ve satışının yanı sıra, danışmanlık ve mantar yetiştiriciliği eğitimi hizmetlerini de vermekteyiz.

ERKEL Gıda, misel üretimindeki bu bilgi birikimi ile son yıllarda yapmış olduğu araştırma ve çalışmalar sayesinde, doğada çok nadir bulunan, Uzakdoğu tıbbında asırlardır kullanılmakta olan ve etkileri nedeni ile son 30 yılda Batı dünyasında üzerinde sayısız araştırma yapılmış olan Reishi Mantarının, en etkili çeşidi olan Kırmızı Reishi Mantarını özel ve kontrollü koşullar altında, hiçbir katkı maddesi içermeden , doğadaki mantar ile eşdeğer özelliklere sahip olarak, üretmeyi başarmış ve üretimi devam ettirmektedir. Kırmızı Reishi mantarını doğal haliyle tüketiciye sunmayı hedefleyen şirketimiz mantarı bünyesinde işleyerek önce kurutulmuş ve dilimlenmiş halde, 2010 yılından itibaren de Türkiye’de bir ilk olarak hiç katkısız sıvı ekstrakt formunda sağlıklı yaşam hedefleyenlerin tüketimine sunmuştur.

ERKEL Gıda, kültür mantarı yetiştiriciliği ile ilgili her türlü planlama, danışmanlık ve fizibilite hizmetleri; değişik doğa mantarlarının kültüre alınması çalışmaları; kültür mantarı misel ihtiyacı; egzotik mantar üretim kitleri; Kırmızı Reishi mantarı ile ilgili ihtiyaçlarınız için size telefonunuz kadar yakındır. Bize ulaşın…