Mantar yetiştiriciliği konusunda 35 yıllık tecrübesiyle

Erkel Gıda

35 yıldır mantar üreticileriyle işbirliği içinde çalışan Kimya Mühendisi Nevzat Erkel ve Kimya Mühendisi Refiye Erkel, her çeşit kültür mantarı üreticiliği ile ilgili bilgi ve tecrübelerini ERKEL Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti. bünyesinde üreticiler ile paylaşmaya devam etmektedir. Erkel Gıda olarak hedefimiz, Türkiye'de mantar bilinirliğinin, yetiştiriciliğinin ve tüketiminin yaygınlaşmasıdır. Bu nedenle HAYATA MANTAR KATMAK için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Türkiye’de ilk özel kültür mantarı misel üretim laboratuarı, teknik kadromuzda yer alan Kimya Mühendisi Nevzat ERKEL tarafından 1984 yılında kurulmuş olup yeni yapılanma ile Erkel Gıda Ltd.Şti kuruluncaya kadar Ermisel olarak faaliyetine devam etmiştir. Faaliyette bulunduğu süre içerisinde verdiği teknik destek ile Türkiye’de beyaz şapkalı kültür mantarı üretici sayısının artmasında ve mantarcılığın gelişmesinde etkili olmuştur. Farklı misel çeşitlerini özellikle de İstiridye Mantarı miselini üretim gamına dahil ederek, beyaz şapkalı kültür mantarı dışında diğer egzotik çeşitlerin de tanıtılması ve yetiştiriciliğini teşvik etmiştir.

Erkel Gıda, üretimin her aşamasında itina ile yapılan gözlem ve testler ile daha sonra devam eden ürün takipleri sayesinde, başta İstiridye Mantarı olmak üzere egzotik mantar çeşitlerinin; kaliteli, verimli, ekonomik ve güvenilir misellerinin üretimini gerçekleştirerek Türkiye’nin her köşesindeki üreticilere soğuk zincir ve/veya kargo ile ulaştırmaktadır. Egzotik çeşitlerin Türkiye’de tanıtılmasına ve yaygınlaştırılmasına özel önem veren Erkel Gıda, bu çeşitleri ticari amaçlı yetiştirmeyi düşünenlere bu mantarların yetiştirilmesi ile ilgili her türlü teknik danışmanlığı sağlamaktadır.

İzmir – Menemen’de bulunan egzotik mantar miseli ile egzotik mantar kompostu üretim ve egzotik mantar yetiştirme ile işleme entegre tesisimizde misel, kompost ve ekstrakt üretimi ve satışının yanı sıra; danışmanlık, tesis kurulumu ve mantar yetiştiriciliği eğitimi hizmetlerini de vermekteyiz.

ERKEL Gıda, misel üretimindeki bu bilgi birikimi ile son yıllarda yapmış olduğu araştırma ve çalışmalar sayesinde, doğada çok nadir bulunan, Uzakdoğu tıbbında asırlardır kullanılmakta olan ve etkileri nedeni ile son yıllarda Batı dünyasında üzerinde sayısız araştırma yapılmış olan Reishi Mantarının, en etkili çeşidi olan Kırmızı Reishi Mantarını özel ve kontrollü koşullar altında, hiçbir katkı maddesi içermeden , doğadaki mantar ile eşdeğer özelliklere sahip olarak, yetiştirmeyi başarmıştır. Kırmızı Reishi mantarını doğal haliyle tüketiciye sunmayı hedefleyen şirketimiz mantarı bünyesinde işleyerek önce kurutulmuş ve dilimlenmiş halde, 2010 yılından itibaren de Türkiye’de bir ilk olarak hiç katkısız sıvı ekstrakt formunda sağlıklı yaşam hedefleyenlerin tüketimine sunarak onların hayatına da mantar ve sağlık katmaya devam etmektedir.

ERKEL Gıda, ağırlıklı olarak İstiridye mantarı olmak üzere egzotik mantarların yetiştiriciliği ile ilgili her türlü planlama, danışmanlık ve tesis kurulum hizmetleri; egzotik mantarlar ile ilgili misel ve kompost ihtiyacı; Kırmızı Reishi mantarı ürünleri ihtiyacı ; başta Kuzu Göbeği mantarı olmak üzere değişik doğa mantarlarının kültüre alınması çalışmaları ile ilgili ihtiyaçlarınız için size telefonunuz kadar yakındır. Sofranıza değişik tatlar ve besinler katmak, sağlığınızda mantarların sunduğu etkilerden yararlanmak, mantar yetiştirerek ekonomik girdi sağlamak istiyorsanız ; sizin de hayatınıza mantar katabilmemiz için bize ulaşın…

Mantar Yetiştiriciliği Hakkında Her Türlü Konuda Bize Ulaşın: